Ján Amos Komenský (1592 - 1670)

Meno tohto filozofa, spisovateľa a jazykovedca nesie naša škola od 31.októbra 2006.

Komenský sa narodil v roku 1592 v okolí dnešného Uherského Hradište. V roku 1670 ho však pochovali vo vzdialenom Naardene, neďaleko holandského Amsterdamu. Za 78 rokov svojho života stihol nielen zreformovať školstvo a rozbehnúť výchovu na úplne nových princípoch,  ale zanechal nám i dielo, z ktorého múdri a citlivo pristupujúci učitelia zákonite dodnes čerpajú idey a myšlienky pri práci s dieťaťom.

Komenského Didaktica magna, Ianua linguarum reserata, Methodus linguarum novissima, Opera didaktica omnia, či mnohé a nespočetné ďalšie  diela zdobia každú knižnicu a pozná ich každý vysokoškolák – budúci učiteľ. A správny učiteľ z praxe si v Komenského výrokoch nájde ten svoj v každej situácii pri plnení bežných úloh dňa.

Komenský predstihol svoju dobu o storočia a pozitívne ovplyvnil ďalší vývoj pedagogického myslenia. Priebojné originálne myšlienky vyslovil najmä vo Veľkej didaktike, v Informatóriu školy materskej, vo Vševýchove a v Analytickej didaktike. V ťažkej dobe, na prelome 16. a 17. storočia, formuloval a vo svojej pedagogickej praxi úspešne využíval teórie, ktoré dodnes rovnako úspešne používajú učitelia po celom svete. Snáď každý pozná jeho heslo „Škola hrou“, symbolizujúcu Komenského synkritickú koncepciu, ktorá vedie žiakov k tvorivosti, skúmaniu, pokusom, premýšľaniu, hľadaniu podobností aharmónie vo všetkom avkaždom okolo nás. To, s akým zaujatím a nadšením sa generácie vzdelaných ľudí zaoberajú teóriou a praxou vyučovacieho procesu, je dôkazom, že v každej vyspelej spoločnosti sú vzdelávanie a vzdelanosť považované za dôležité a nenahraditeľné.

Komenský bol vzdelanec a pokrokový mysliteľ, ktorý sa v oblasti pedagogického realizmu pohyboval s istotou a ľahkosťou. Veľkú pozornosť venoval nielen rozumovej, ale aj mravnej výchove. Školu ako takú si vážil a považoval ju za dielňu ľudskosti. Diela, ktoré vytvoril, boli napísané v českom, latinskom, poľskom, nemeckom i v iných jazykoch. Jeho myšlienky týkajúce sa organizácie školstva a bežného priebehu vyučovania sú dodnes skvostom a perlou pedagogiky.

Komenský je tou postavou dejín, ktorú si privlastňujú Holanďania, Poliaci, Maďari, Česi, i Slováci. Jeho myšlienky pansofizmu sa rozvinuli  po roku 1650, keď prijal pozvanie do Blatného Potoka. No žil i vo Švédsku, v Poľsku, v českej Strážnici či v Londýne. Reformoval školstvo, zostavil mapu Moravy, vytvoril metódu výuky jazykov. V našich končinách navštívil Skalicu, Trnavu, Púchov, Levoču a Prešov. Svojou činnosťou a pokrokovými názormi sa zaradil medzi najvýznamnejšie osobnosti v dejinách pedagogického myslenia.

„Povinnosťou dobrého učiteľa je, aby nepremeškal nijakú príležitosť naučiť niečo užitočné“. Touto myšlienkou Komenského sa riadime aj my – učitelia – v našej práci. Pri tejto príležitosti ďakujeme za česť, že práve do našej školy sa duch Komenského vracia, aby podporil naše snahy a ocenil našu obetavosť a každodennú mravenčiu prácu za katedrou i mimo nej.

Mgr. Iveta Simonová, učiteľka