Zápis 2022/2023

USMERNENIE K PRIJÍMANIU DETÍ NA VZDELÁVANIE V ZÁKLADNEJ ŠKOLE NA ŠKOLSKÝ ROK 2022/2023

Usmernenie vychádza z dokumentu MŠVVaŠ. Povinná školská dochádzka začína začiatkom školského roka, ktorý nasleduje po dni, keď dieťa dovŕši šiesty rok veku a dosiahne školskú spôsobilosťZákonný zástupca dieťaťa je povinný prihlásiť svoje dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole.

Zápis sa koná od 1. apríla do 30. apríla, ktorý predchádza začiatku školského roka, v ktorom má dieťa začať plniť povinnú školskú dochádzku. Na základe uznesenia Mesta Kolárovo bude prezenčný zápis prebiehať v dňoch:

vo štvrtok       7. apríla 2022   od 13:00 do 17:00

v piatok           8. apríla 2022   od 13:00 do 17:00

v sobotu          9. apríla 2022   od   8:00 do 12:00

Základná škola vyžaduje pri zápise:

1. osobné údaje o dieťati v rozsahu
    1. meno a priezvisko (v tvare totožnom ako na rodnom liste),
    2. dátum a miesto narodenia,
    3. adresa trvalého pobytu alebo adresa miesta, kde sa dieťa alebo žiak obvykle zdržiava, ak sa nezdržiava na adrese trvalého pobytu,
    4. rodné číslo,
    5. štátna príslušnosť,
    6. národnosť.
  2. osobné údaje o zákonných zástupcoch dieťaťa v rozsahu
    1. menopriezvisko a adresa trvalého pobytu,
    2. adresa miesta, kde sa zákonný zástupca obvykle zdržiava, ak sa nezdržiava na adrese trvalého pobytu,
    3. kontakt na účely komunikácie.

Spôsob zápisu

Základná škola začína konanie vo veci zápisu prijatím prihlášky na plnenie povinnej školskej dochádzky, vyplnenej zákonným zástupcom dieťaťa.

1. Zápis prostredníctvom elektronického formuláraZákonný zástupca má možnosť elektronicky vyplniť prihlášku na webovom sídle školy. Následne pri zápise bude prihláška doplnená, vytlačená a podpísaná. K elektronickej prihláške je možné pripojiť rodný list (sken). Vopred vyplnená prihláška urýchli priebeh zápisu. Iba elektronický zápis dieťaťa, ktorý bol možný počas výnimočného stavu, už nie je možný, zákonný zástupca je povinný sa na zápis dostaviť.
  1. Vyplnenie prihlášky alebo odovzdaním vyplnenej prihlášky počas zápisu (formulár si môže vyzdvihnúť osobne v základnej škole a po vyplnení odovzdať).
  2. Zápis dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami Zákonný zástupca dieťaťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami spolu s písomnou žiadosťou (t. j. prihláškou) predkladá aj písomné vyjadrenie zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, vydané na základe diagnostického vyšetrenia dieťaťa.
  3. Výnimočné prijatie dieťaťa na plnenie povinnej školskej dochádzky - Na základné vzdelávanie možno výnimočne prijať dieťa, ktoré nedovŕšilo šiesty rok veku po vyjadrení príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a všeobecného lekára pre deti a dorast.

Upozornenie: Ak dieťa nedosiahne školskú spôsobilosť, riaditeľ základnej školy odporučí zákonnému zástupcovi, aby dieťa pokračovalo v plnení povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole na základe písomného súhlasu príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, písomného súhlasu všeobecného lekára pre deti a dorast a s informovaným súhlasom zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia. Ak riaditeľ príslušnej materskej školy rozhodne o pokračovaní vzdelávania v materskej škole, zákonný zástupca písomne oznámi túto skutočnosť základnej škole. O odklade teda rozhodne riaditeľ/ka materskej školy na základe odporúčania CPPPaP.

Ak po vydaní rozhodnutia o neprijatí žiaka do školy zákonný zástupca zmení svoje pôvodné rozhodnutie o pokračovaní jeho dieťaťa v plnení povinného predprimárneho vzdelávania, a rozhodne sa, že trvá na tom, aby dieťa začalo plniť povinnú školskú dochádzku, riaditeľ základnej školy bude v danej veci rozhodovať opätovne.

Vysvetlenie: na základe Zákona č. 245/200 Z.z. - Zákon o výchove a vzdelávaní, Tretia časť, Prvý oddiel, Materská škola, §28a, (3) Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roka veku nedosiahlo školskú spôsobilosť, riaditeľ materskej školy rozhodne o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole na základe písomného súhlasu príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, písomného súhlasu všeobecného lekára pre deti a dorast a s informovaným súhlasom zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia.

(4) Ak dieťa ani po pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole nedosiahlo školskú spôsobilosť, začne najneskôr 1. septembra, ktorý nasleduje po dni, v ktorom dieťa dovŕšilo siedmy rok veku, plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole.

Rozhodnutie o prijatí do základnej školy

O prijatí do základnej školy rozhodne riaditeľ školy do 15. júna 2021 a spolu s rozhodnutím o prijatí archivuje aj prihlášku. Riaditeľ školy do 30. júna 2021 zašle zoznam detí prijatých na plnenie povinnej školskej dochádzky obci, v ktorej majú trvalý pobyt.

Podpisy zákonných zástupcov a doručovanie rozhodnutia

Aj v prípade, ak sa zápisu zúčastní s dieťaťom len jeden zákonný zástupca, je nutné najneskôr do začatia plnenia povinnej školskej dochádzky doručiť škole súhlas druhého zákonného zástupcu. Zápis na základe súhlasu len jedného zákonného zástupcu neznamená sám o sebe automaticky neplatnosť.