Schránka dôvery

Funkcia schránky

Schránka dôvery slúži primárne ako diskrétny systém nahlasovania akýchkoľvek prejavov ubližovania alebo netolerancie. Slúži pre žiakov ako prostriedok na vyjadrenie svojich pocitov, ak hľadajú odpovede na svoje nezodpovedané otázky, na nahlásenie ubližovania, netolerancie alebo neadekvátneho správania inej osoby, alebo ak chcú upozorniť na nejaký problém týkajúci sa školy.

Prostredníctvom schránky môžu odovzdať odkaz dospelej osobe našej školy – triednym učiteľom, ostatným vyučujúcim, vychovávateľkám ŠKD, asistentkám učiteľa, školskej špeciálnej pedagogičke, pani zástupkyni alebo pani riaditeľke.

Schránka dôvery je jedna z metód používaná pri prevencii šikanovania a iných sociálno-patologických javov na škole.

Umiestnenie a označenie schránky dôvery

Schránky dôvery sú spolu štyri. Jednotlivo sú umiestnené v oboch pavilónoch pri schodiskách pred vstupmi do priestorov toaliet (dievčenských a chlapčenských). Viditeľne sú označené názvom.

Toto umiestnenie bolo zvolené z dôvodu zachovania určitej diskrétnosti odosielateľa pri vhadzovaní odkazu do schránky.

Personálne a organizačné zabezpečenie

Schránka dôvery je pravidelne kontrolovaná a vyberá sa jej obsah - trikrát týždenne - pondelok, streda, piatok, po 13:30 hod.

Zodpovednou osobou je výchovná poradkyňa. V prípade neprítomnosti výchovnej poradkyne bude zodpovednou osobou špeciálna pedagogička.

Schránky budú uzavreté na kľúč, aby iná nepoverená osoba nemala prístup k ich obsahu.

Pravidlá používania

Odkazy a listy, ktoré nemajú určeného adresáta, číta výchovná poradkyňa Listy s jasne označeným adresátom sú doručené konkrétnej osobe.

Odkaz môže byť podpísaný alebo anonymný. Odpovede budú doručené tým žiakom, ktorí sa podpísali osobne (meno a triedu) alebo e-mailom (ak ho uvedú). Osobne odovzdávané odpovede v zalepenej obálke budú odovzdané diskrétne. Ak je správa od žiaka adresovaná konkrétnemu dospelému, ten aj písomne odpovedá.

V prípade, že ide o problém alebo sťažnosť, ktorý je potrebné riešiť, je nutné uviesť čo najviac informácií - kto, komu, čo, ako, kedy urobil, alebo sa stalo.

Riešiť sa budú len slušné odkazy.

Triedni učitelia poučia žiakov o fungovaní a pravidlách schránky na triednických hodinách alebo hodinách etiky. Informácie sú zverejnené aj na web stránke školy.